Endüstriyel Mutfak Aydınlatma, Planı, Projesi, Nelere Dikkat Edilmeli

endüstriyel mutfak aydınlatma

Bir restoran mutfağı iyi aydınlatılmalıdır. Özelliklerde gıdaların müşteriye hizmet olarak sunan endüstriyel mutfak aydınlatma işin verimliliğini artırmak, kazaları önlemek, yiyecek ve diğer şeylerin israfını önlemek ve kalite kontrolünü kontrol etmek için önemlidir. Soğuk çalışma sıcaklıkları ve verimlilik için flüoresan lamba armatürlerinin bulunması önerilir.

Endüstriyel Mutfak Aydınlatma Nelere Dikkat Edilmeli

Bunlar en tabi beklentilerin olduğu değişmezler. Yani aydınlatmadan farklı seçenekler masaya konulsa da, işin içinden en temel beklenen şey verimliliktir. Verimliği sağlayan durumların başında ise mutfak kazaları önlenmesi gelir. Neden mutfak kazalarının önlenmesi bizim için önemli olabilir? Aydınlatmanın yetersiz ve uygun olmayan. iş güvenliğini tehlikeye atabilecek düzeyde verimsiz oluşu iş kazalarının önünü acar ve iş yükü kaybı artar ve mutfak çalışanları başına düşen görevi arttırır. Bir endüstriyel mutfak çalışanının iş kazası geçirmesi, o kişinin görevinin başkasına devredilmesi ile diğer çalışanlarını iş yükünü artırabilir.  Böylelikle çalışma ortamından yavaşlıklar ve aksamalar olabilir. Belki hiç düşünmediğiniz bir nokta olan endüstriyel mutfak aydınlatma etabı sıfırdan kurulan bir mutfak için çok önemli olduğunu sonradan yaşayarak öğrenilebilir.

Bunun içi kişilerin endüstriyel mutfak planı yapılırken çok dikkatli davranarak yeterli düzeyde endüstriyel mutfak aydınlatma basamağına dikkatli, gereken özeni göstererek eğilmesi gerekir. Aslından mutfak planlarının en önemli noktasındandır. Aydınlatma olayı azımsanamaz ve göz ardı edilemeyecek derecede önem arz eder.

endüstriyel mutfak aydınlatması
endüstriyel mutfak aydınlatması

Endüstriyel Mutfak Aydınlatması

Mutfak aydınlatması aşaması sadece yeterli ışık ölçümü ile değerlendirmemekte fayda vardır. Soğuk zincirin kırılmaması gereken, serin muhafaza edilmesi gereken ürünlerinizin hangi ışık altından ısıya maruz kalmadan tazeliğini koruduğunu ve saklama koşullarını değerlendirmek hem tüketim malzemesi acısından tutumluluğunu hem de üretim bakımından kalitenizi belirleyecektir. Soğuk ışık ürete flüoresan kaynaklı ışık kullanımı tercih edilme sebeplerindendir.

Profesyonel endüstriyel mutfak projelendirmesi deneyimli bir iç mimar tarafından değerlendirilmelidir gereke özen ve itina ile çizilen mutfak tasarımları hem çalışma alanının iyi değerlendirilmesi hemde görünüş acısından çok öneme taşımaktadır. Pratik ve güvenli, çalışmaya pozitif destek sağlayan çizimler hem çalışanlarınız hemde sizin acınızda olumlu soncular doğuracaktır. Bunun  etkisini uzun vadeli izlemelerle ölçmeniz çok iyi olur.

Aslında değişlik aydınlatma objeleri ile mutfakların ve hazırlık yapılan alanların süslenmesi estetik acıdan hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Sadece aydınlatma işi bu destek aydınlatmaya bırakılmamalı dırlar. Ana aydınlatma her zaman çalışma ortamına uygun seçilmeli. Estetik acıdan görüntüye farklı bir ambians katmak için yan destek ekipmanlarla sağlanabilinir.

 

Bir cevap yazın

Hızmı Menü